ترمه اصیل که در یزد تولید می‌شود، طرح‌هایی بسیار زیبا و متنوع دارد و زیبایی و اصالت آن با یک نگاه مشخص است.ترمه یزد اکنون به مدد خلاقیت هنرمندان این دیار هم به لحاظ تنوع رنگ و طرح، و هم به لحاظ کیفیت در اوج قرار دارد و کیفیتی غیرقابل مقایسه با انواع قلابی آن دارد. گرچه این پارچه ی نفیس هنوز هم مشتریان خود را دارد و به لحاظ زیبایی و کیفیت، توانسته بازار خود را به خوبی حفظ کند، اما تولیدات چشم بادامی‌ها از یک سو و پاکستانی‌ها از سوی دیگر، می تواند زنگ خطری جدی برای این هنر اصیل یزدی باشد.

این روزها در بازار سنتی یزد دست فروشان پاکستانی محصولاتی را عرصه می‌کنند که به ظاهر شبیه ترمه است اما در واقع پارچه‌ای معمولی است که نقشی از آن دارد. گلدوزی و ملیله دوزی پاکستان هم که معروف است، چاشنی این پارچه‌های بی‌کیفیت شده و زرق و برقی نیم بند به این پارچه‌های کپی شده داده است و توانسته بازار خوبی را نیز به دست آورد. از آنجا که این روزها دوستداران نقش‌های سنتی نظیر بته چقه، بسیارند و البته بسیاری از آنها نیز توانایی خرید ترمه یزدی را ندارند، به این پارچه‌های چینی و پاکستانی رغبت نشان می‌دهند و در مدت زمان کوتاهی توانسته اند بازاری خوب از پارچه قلابی دست و پا کنند. در این زمینه، تولیدات چینی، هندی و پاکستانی، هیچ مزیتی نسبت به ترمه یزدی ندارند و مردم فریب قیمت ارزان آن را می خورند که اغلب با یک بار شست و شو، همین رنگ و روی نسبی آنها نیز از بین می رود.

cashmere

محصولات ترمه دستجردی یزد

ترمه ی دستجردی یزد آمده تا ترمه های اصیل ایرانی را به زندگی امروز پیوند بزند. برندی که برای پیوند تارهای امروز با پودهای دیروز پیشتازی می کند. امید است مسئولان بر این میراث کهن استان، عرق داشته باشند و اجازه ندهند با واردات کالاهای بی‌کیفیت، برای آن رقیب تراشیده شود.


تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد وب سایت اختیاری است.

نظرنظر
نام شمانام شما
ایمیلایمیل
وبسایتوبسایت