ترمه
طاقه ی شال ترمه

ترمه از صنایع دستی اصیل ایرانی و  پرتراکم ترین پارچه نساجی است که با نخ پلی استر و ابریشمی بافته می شود و از زمان صفویه تا کنون در ایران بافت می شود. در بافت آن از نقش های اسلیمی از جمله بته جقه و گل های اسلیمی و عناصر سنتی استفاده می شود که از رنگ بندی های مختلف می باشد. در تولید ترمه های مرغوب از ۵ تا ۱۶ رنگ استفاده می شود که هر چه تعداد رنگ استفاده شده در پارچه یشتر باشد ارزشمندتر است. تراکم تاری بالای ۳۰ ترمه ی مرغوبی را به ما می دهد. جنس نخ آن به ترتیب ارزشمند بودن: ابریشم مصنوعی، پلی استر و پلی استر جوشی  که بدترین نوع آن می باشد. نیز نمره نخ که در واقع همان ظرافت نخ می باشد، در کیفیت پارچه موثر است.

ترمه
مردم یزد در ایام محرم طاقه های شال ترمه را بر روی علم های عزاداری آویزان می کنند و بعد آنرا برای جانماز مورد استفاده قرار می دهند.

بافت ترمه یزد از قدیم الایام رایج بوده و مردم شهر یزد در زندگی خود و سنت ها و پویایی آئین ها و مراسم، از این دست بافته به نوعی استفاده می کنند که همواره از اهمیت خاصی برخوردار است. این پارچه به عنوان پشتوانه ای مالی نسل اندر نسل در جهیزیه دختران حفظ می شود. در زمینه کاربرد آن در مراسم های مذهبی می توان چنین گفت که در زمان آینه بندان و شادمانی در نیمه شعبان گلدان هایی در خیابان می گذاشتند و ترمه را دور گلدان گره می زدند. همچنین مردم یزد ایام محرم روی علم هایی که در دسته های عزاداری حمل می شود،  طاقه های شال آویزان می کنند و تا پایان عزاداری باقی می ماند و بعد برای جانماز مورد استفاده قرار می دهند.

“ترمه دستجردی یزد” نیز دنباله رو هویت و اصالت ریشه ای این خطه ی تاریخی است و همچون تاریخ سرزمین مادری از اصالت و هویت خاصی برخوردار است.

شال ترمه دستجردی

شال ترمه دستجردی


تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد وب سایت اختیاری است.

نظرنظر
نام شمانام شما
ایمیلایمیل
وبسایتوبسایت